Sotsiaalse Innovatsiooni Labori arengustrateegia koosloome koolitus

🗓 AEG: 02.03, 09.03, 16.03 ja 23.03.2021
⏰ KELL: 13:00-16.00
📡 Töötuba toimub reaalajas ZOOM ja MIRO keskkondades 
✅ Töötoas osalemiseks tuleb eelnevalt registreerida ja tasuda osalustasu
📌 Kohtade arv on piiratud (max 20 osalist) 
➡ Registreerida saab sellel lingil: https://forms.gle/4d8Hh5jgLQmGRR9u8 ⬅👉 Tule Ă”pi, kuidas edukalt algatada ja juhtida mitme osapoolega koostööprotsessi.

Meie koolitusel saad teadmised ja oskused, kuidas koos oluliste osapooltega koosloome meetodil uut arengukava vÔi strateegiat luua.

Enamik tĂ€napĂ€eva probleeme on sĂŒsteemsed ja pesitsevad sotsiaalsetes vĂ”rgustikes. Nende lahendamiseks on vaja silode ja sektorite ĂŒlest koostööd.

Koosloome on mitme osapoolega osalusprotsess, mis pĂ”hineb kollektiivsel loovusel ja tarkusel. Koosloome toob kokku erinevad ressursid, et ĂŒhiselt saavutada enamat.

Koosloome tulemuseks vÔib olla visioon, strateegia, arengukava, teenus vÔi tegevuskava. Koosloome tulemuseks peab aga olema positiivne muutus sotsiaalsetes praktikates. Koosloome lÀhtub tÔdemusest, et eri osapoolte tÔhus koostöö vajab oskuslikku juhtimist ning hÀstitoimivad töövahendeid.KOOSLOOME

🔘 vĂ”imaldab mitme osapoolega koostööprotsesse tĂ”husalt ellu viia ning loob osapoolte vahel konstruktiivsed suhted. 
🔘 aitab projekti meeskonnal ja partneritel leida uusi lahendusi, kuna pĂ”hineb eriarvamuste sĂŒnteesi.
🔘 soodustab arvamuste paljusust ja vĂ”imaldab vaatamata eriarvamustele jĂ”uda praktilistele lahendusteni.
🔘 tĂ€nu ĂŒhiselt loodud visioonile ja tegevuskavale tekitab jagatud vastutuse ja omanditunde, mis omakorda soodustab visiooni sujuvamat elluviimist. 


🧑‍🎓 Kellele koolitus mĂ”eldud on
Koolitus on mĂ”eldud kohaliku omavalitsuse ja riigiametnikele, kes töötavad kodanikuĂŒhiskonna organisatsioonide ja kodanike kaasamisega avalikus sektoris, aga ka vabaĂŒhenduste eestvedajatele. VĂ”ite olla juht vĂ”i töötaja, kelle eesmĂ€rk on edendada kaasatust ja koostööd erinevate osapoolte vahel ĂŒhiste eesmĂ€rkide saavutamiseks. Koolitus annab selleks praktilised oskused ja tööriistad.⚒ PROGRAMMI ÕPIVÄLJUNDID

Koolitusprogrammi lĂ€binud teavad ja osakavad: 

  • mis on koosloome ja mille poolest see erineb kaasamisest
  • millal on vajalik ja mĂ”istlik koosloomet kasutada
  • kuidas kaardistada ja kaasata osapooli
  • kuidas juhtida koosloome osapooli parema koostöö poole
  • kuidas luua koosloomes ĂŒhist visiooni ja tegevuskava


➡ Loe koosloomes kogukonnale ĂŒhise visiooni loomise protsessist siit ⬅

➡
Loe kuidas koosloome vĂ”imaldab kohalikul tasandil koostööd edendada siit ⬅KOOLITUSE KAVA

Koolitus toimub ZOOM ja MIRO keskkondades

Koolitused toimuvad:

02. mĂ€rts kell 13.00 – 16.00
09. mĂ€rts kell 13.00 – 16.00
16. mĂ€rts kell 13.00 – 16.00
23. mĂ€rts kell 13.00 – 16.00


I kohtumine

Koosloome olemus, protsess ja pÔhimÔtted

RĂŒhma arenguetapid ja sobivad sekkumised koostöö tĂ”hustamiseks


II kohtumine

Kaasamine ja koosloome

Osapoolte kaardistamine ja kaasamine


III kohtumine

Ühise visiooni loomine

Piirangute ja taktistuste kaardistamine


IV kohtumine

Innovaatilised lahendused takistuste ĂŒletamiseks Ühiste tegevuskavade loomineKoolituse lÀbiviimisel lÀhtume koosloome pÔhimÔtetest ja meie viie aastasest koosloome metoodika arendamise ja rakendamise kogemusest. Kogu koolitus on oma olemuselt interaktiivne ja eeldab osaliste aktiivset panust. Koolitus lÀhtub learning by doing metoodikast, kus praktika osakaal on vÀhemalt 75%.

✅ Osalemistasu on 150 eurot vabaĂŒhenduste esindajale ja 250 eurot avaliku sektori töötajale ning Ă€risektori esindajale ĂŒhe osalise kohta. Koolitustasule lisandub kĂ€ibemaks.

✅ Maksimaalne osaliste arv ĂŒhel koolitusel on 20 inimest. Koolitused toimuvad, kui osaleb vĂ€hemalt 12 inimest.


Koolitusprogrammi toetab KodanikuĂŒhiskonna Sihtkapital➡ Koolitusele osalemiseks tĂ€ida avaldus siin ⬅


KOOLITAJAD

MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labor eesmĂ€rk on koosloome metoodika arendamine ja rakendamise ĂŒhiskondlike ja kogukondlike probleemide lahendamisel. Koolitavad koosloome praktikud Rasmus Pedanik ja Maris JĂ”geva.

Rasmus Pedanik

Rasmus on Eestis suurima kogemusega koosloome juhendaja. Rasmusel on ĂŒle 10 aasta kogemust erinevate arendusprogrammide disainimisel ja koolitamisel. Viimased viis aastat on Rasmus peamiselt juhendanud disainmĂ”tlemise ja koosloome töötubasid. Rasmus on juhendanud ligi 150 koosloome töötuba, kus on disainitud ĂŒle 50 erineva uue lahenduse. Rasmusel on aktiivĂ”ppe, protsessijuhi ja meeskonna coachi sertifikaadid. Rasmus Ă”pib Tartu Ülikoolis doktorantuuris ja tema uurimistöö teemaks on erinevad probleemide lahendamise metoodikad. See teema on tihedalt seotud sotsiaalse innovatsiooni ja koosloomega. Rasmus on tĂ€iendanud ennast Helsinki, Aalto ja Cardiffi ĂŒlikoolide juures. Alates 2020 aastast loeb  Rasmus Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni magistriĂ”ppes kursust “DisainmĂ”tlemine meeskonnajuhtidele”. Rasmus on Sotsiaalse Innovatsiooni Labori asutaja ja juht. Varem on Rasmus töötanud mh Riigikontrollis, Siseministeeriumis (regionaalministri kodanikuĂŒhiskonna nĂ”unikuna), Eestimaa Looduse Fondis, Sotsiaalsete EttevĂ”tete VĂ”rgustikus ja Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuses. Rasmus on ka ettevĂ”tja ja Muhu Leib OÜ kaasasutaja ja osanik.

Maris JÔgeva

Maris JĂ”geva on avaliku sektori ja vabakonna koostöö ning kaasamise ekspert, kellel onpikaajaline kogemus nii kaasamisprotsesside disainist kui osalusprojektide lĂ€biviimisest. Oma kogemust on ta aastaid mĂ”testanud ja jaganud ka kaasamisvaldkonna konsultandi ning koolitajana. Varem on Maris töötanud VabaĂŒhenduste Liidu juhina, Avatud Eesti Fondis rahastusprogrammide ja Siseministeeriumis kodanikuĂŒhiskonna poliitika koordineerijana ning Vormsi Vallavalitsuses arengunĂ”unikuna. Marisel on magistrikraad sotsiaaltöös.