
Sotsiaalse Innovatsiooni Labori arengustrateegia koosloome koolitus
🗓 AEG: 02.03, 09.03, 16.03 ja 23.03.2021
⏰ KELL: 13:00-16.00
📡 Töötuba toimub reaalajas ZOOM ja MIRO keskkondades
✅ Töötoas osalemiseks tuleb eelnevalt registreerida ja tasuda osalustasu
📌 Kohtade arv on piiratud (max 20 osalist)
➡ Registreerida saab sellel lingil: https://forms.gle/4d8Hh5jgLQmGRR9u8 ⬅
👉 Tule õpi, kuidas edukalt algatada ja juhtida mitme osapoolega koostööprotsessi.
Meie koolitusel saad teadmised ja oskused, kuidas koos oluliste osapooltega koosloome meetodil uut arengukava või strateegiat luua.
Enamik tänapäeva probleeme on süsteemsed ja pesitsevad sotsiaalsetes võrgustikes. Nende lahendamiseks on vaja silode ja sektorite ülest koostööd.
Koosloome on mitme osapoolega osalusprotsess, mis põhineb kollektiivsel loovusel ja tarkusel. Koosloome toob kokku erinevad ressursid, et ühiselt saavutada enamat.
Koosloome tulemuseks võib olla visioon, strateegia, arengukava, teenus või tegevuskava. Koosloome tulemuseks peab aga olema positiivne muutus sotsiaalsetes praktikates. Koosloome lähtub tõdemusest, et eri osapoolte tõhus koostöö vajab oskuslikku juhtimist ning hästitoimivad töövahendeid.
KOOSLOOME
🔘 võimaldab mitme osapoolega koostööprotsesse tõhusalt ellu viia ning loob osapoolte vahel konstruktiivsed suhted.
🔘 aitab projekti meeskonnal ja partneritel leida uusi lahendusi, kuna põhineb eriarvamuste sünteesi.
🔘 soodustab arvamuste paljusust ja võimaldab vaatamata eriarvamustele jõuda praktilistele lahendusteni.
🔘 tänu ühiselt loodud visioonile ja tegevuskavale tekitab jagatud vastutuse ja omanditunde, mis omakorda soodustab visiooni sujuvamat elluviimist.
🧑🎓 Kellele koolitus mõeldud on
Koolitus on mõeldud kohaliku omavalitsuse ja riigiametnikele, kes töötavad kodanikuühiskonna organisatsioonide ja kodanike kaasamisega avalikus sektoris, aga ka vabaühenduste eestvedajatele. Võite olla juht või töötaja, kelle eesmärk on edendada kaasatust ja koostööd erinevate osapoolte vahel ühiste eesmärkide saavutamiseks. Koolitus annab selleks praktilised oskused ja tööriistad.
⚒ PROGRAMMI ÕPIVÄLJUNDID
Koolitusprogrammi läbinud teavad ja osakavad:
- mis on koosloome ja mille poolest see erineb kaasamisest
- millal on vajalik ja mõistlik koosloomet kasutada
- kuidas kaardistada ja kaasata osapooli
- kuidas juhtida koosloome osapooli parema koostöö poole
- kuidas luua koosloomes ühist visiooni ja tegevuskava
➡ Loe koosloomes kogukonnale ühise visiooni loomise protsessist siit ⬅
➡ Loe kuidas koosloome võimaldab kohalikul tasandil koostööd edendada siit ⬅
KOOLITUSE KAVA
Koolitus toimub ZOOM ja MIRO keskkondades
Koolitused toimuvad:
02. märts kell 13.00 – 16.00
09. märts kell 13.00 – 16.00
16. märts kell 13.00 – 16.00
23. märts kell 13.00 – 16.00
I kohtumine
Koosloome olemus, protsess ja põhimõtted
Rühma arenguetapid ja sobivad sekkumised koostöö tõhustamiseks
II kohtumine
Kaasamine ja koosloome
Osapoolte kaardistamine ja kaasamine
III kohtumine
Ühise visiooni loomine
Piirangute ja taktistuste kaardistamine
IV kohtumine
Innovaatilised lahendused takistuste ületamiseks Ühiste tegevuskavade loomine
Koolituse läbiviimisel lähtume koosloome põhimõtetest ja meie viie aastasest koosloome metoodika arendamise ja rakendamise kogemusest. Kogu koolitus on oma olemuselt interaktiivne ja eeldab osaliste aktiivset panust. Koolitus lähtub learning by doing metoodikast, kus praktika osakaal on vähemalt 75%.
✅ Osalemistasu on 150 eurot vabaühenduste esindajale ja 250 eurot avaliku sektori töötajale ning ärisektori esindajale ühe osalise kohta. Koolitustasule lisandub käibemaks.
✅ Maksimaalne osaliste arv ühel koolitusel on 20 inimest. Koolitused toimuvad, kui osaleb vähemalt 12 inimest.
Koolitusprogrammi toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital

➡ Koolitusele osalemiseks täida avaldus siin ⬅
KOOLITAJAD
MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labor eesmärk on koosloome metoodika arendamine ja rakendamise ühiskondlike ja kogukondlike probleemide lahendamisel. Koolitavad koosloome praktikud Rasmus Pedanik ja Maris Jõgeva.
Rasmus Pedanik

Rasmus on Eestis suurima kogemusega koosloome juhendaja. Rasmusel on üle 10 aasta kogemust erinevate arendusprogrammide disainimisel ja koolitamisel. Viimased viis aastat on Rasmus peamiselt juhendanud disainmõtlemise ja koosloome töötubasid. Rasmus on juhendanud ligi 150 koosloome töötuba, kus on disainitud üle 50 erineva uue lahenduse. Rasmusel on aktiivõppe, protsessijuhi ja meeskonna coachi sertifikaadid. Rasmus õpib Tartu Ülikoolis doktorantuuris ja tema uurimistöö teemaks on erinevad probleemide lahendamise metoodikad. See teema on tihedalt seotud sotsiaalse innovatsiooni ja koosloomega. Rasmus on täiendanud ennast Helsinki, Aalto ja Cardiffi ülikoolide juures. Alates 2020 aastast loeb Rasmus Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni magistriõppes kursust “Disainmõtlemine meeskonnajuhtidele”. Rasmus on Sotsiaalse Innovatsiooni Labori asutaja ja juht. Varem on Rasmus töötanud mh Riigikontrollis, Siseministeeriumis (regionaalministri kodanikuühiskonna nõunikuna), Eestimaa Looduse Fondis, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikus ja Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuses. Rasmus on ka ettevõtja ja Muhu Leib OÜ kaasasutaja ja osanik.
Maris Jõgeva
Maris Jõgeva on avaliku sektori ja vabakonna koostöö ning kaasamise ekspert, kellel onpikaajaline kogemus nii kaasamisprotsesside disainist kui osalusprojektide läbiviimisest. Oma kogemust on ta aastaid mõtestanud ja jaganud ka kaasamisvaldkonna konsultandi ning koolitajana. Varem on Maris töötanud Vabaühenduste Liidu juhina, Avatud Eesti Fondis rahastusprogrammide ja Siseministeeriumis kodanikuühiskonna poliitika koordineerijana ning Vormsi Vallavalitsuses arengunõunikuna. Marisel on magistrikraad sotsiaaltöös.