Individuaalne mõtlemine koosloome
meeskondades – miks on see oluline…
Koosloome on meeskonnatöö metoodika, kus erineva tausta, oskuste ja kogemustega spetsialistid tulevad kokku, et genereerida uusi ideid, lahendada probleeme või luua midagi sootuks uut ja senini kasutamatut.
Tihti küsitakse meeskondade mentoritelt, et miks ma pean esialgu, peaaegu iga uue ülesande algul mõtlema iseseisvalt? Omaette ja vaikselt, kuigi ma osalema tulin grupiga/terve oma meeskonnaga…
Jah, individuaalne mõtlemine on koosloomes väga oluline, sest iga koosloome protsessi kutsutud osaleja peab saama võimaluse oma isiklike, kogemusega seotud mõtete välja toomiseks ja sel viisil oma isikliku panuse andmiseks kogu protsessile.
Peamised individuaalse mõtlemise eelised ja olulisus kogu protsessis on:
- Välja toodud mõtete mitmekesisus ja uudsus:
Individuaalsete mõtete esitamine koosloome protsessis võimaldab erinevatel osalejatel välja tuua ja protsessi kaasata oma ainulaadsed nägemused ja kogemused käsitletavale teemale. Mitmekesisus on loovuse ja innovatsiooni alustala ja mitmete erinevate mõtete koondamine viib täiesti uute ja ootamatute, huvitavate lahendusteni. Individuaalsete mõtete lauale toomine aitab vältida nö grupimõtlemist või “kastis” mõtlemist, kus domineerivad üksikud, sageli juba ka läbiproovitud lähenemisviisid probleemile või teemale.
- Avatud suhtlemine ja kaasatus:
Individuaalsete mõtete üksteisele esitamine ja arutelu soodustavad avatud suhtlemist ja kaasatust terves koosloome protsessis, mistõttu ka igal osalejal on kindlustunne, et tema ideed on olulised ja oodatud ning omakorda seetõttu on iga osaleja ka motiveeritud koosloome protsessi panustama. See omakorda loob julgustava keskkonna ja osalejad tunnevad end vabalt oma ideid väljendama ja aktiivselt aruteludes ning otsustusprotsessis osalema. Individuaalsete mõtete esitamine võimaldab kõigil osalejatel tunda end kuulduna.
- Paremate lahendusteni jõudmine:
Igaühe panus on väärtuslik, sest erinevate vaatenurkade, teadmiste ja kogemuste kombinatsioon viib probleemi sügavama mõistmiseni ning seeläbi saavad tekkida paremad lahendused. Individuaalsete mõtete esitamine aitab kaasa ka kriitilisele mõtlemisele ja argumenteerimisoskuste arendamisele, kuna osalejad peavad oma ideid teistele esitades, neid ka põhjendama ja kaitsma.
- Individuaalse potensiaali arendamine:
Koosloome protsessis individuaalsete mõtete esitamine võimaldab igal osalejal avastada ja arendada ka iseenda individuaalset potensiaali. See julgustab inimesi väljendama oma loovust, innovatsioonimeelsust ja iseseisvat mõtlemist. Individuaalsete mõtete esitamine annab osalejatele võimaluse näidata oma tugevaid külgi ja panustada oma ainuomaste oskuste ja kogemustega ühisesse koosloome protsessi.
Kokkuvõtvalt saab öelda, et individuaalsete mõtete esitamine koosloome protsessis on oluline, kuna see toob kaasa ideede mitmekesisuse, avatud suhtluse osalejate vahel, paremate lahenduste leidmise ja igaühe individuaalse potensiaali arendamise. Koosloome protsessi edu sõltub erinevate ideede ja perspektiivide rikastavast koostoimest ning individuaalsed mõtted on selle alustala. Oluline on luua keskkond, kus iga osaleja tunneb end julgustatuna ja väärtustatuna oma ideede välendamisel ning kus erinevate individuaalsete mõtete kombineerimine viib innovatsiooni ja paremate tulemusteni. Seega on individuaalsete mõtete
esitamine väga oluline osa edukast koosloome protsessist.
Head koosloomist!
Koosloome teemaliste artiklite sarja ilmumist toetab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.
[btx_image image_id=”2148″ link=”/” position=”center”][/btx_image]