Arendame, rakendame ja õpetame koosloome metoodikaid ühiskondlike probleemide lahendamiseks, avalike teenuste disainimiseks ja osalusdemokraatia arendamiseks.
SiLab on koosloome metoodikat arendanud alates 2017. aastast enam kui 40 koosloome projektis ja 500 koosloome töötoas. Meie lähenemisviisi aluseks on SiLabi asutaja Rasmus Pedaniku doktoritöö, meeskonna ulatuslikud praktilised kogemused, lisaks tihe koostöö Tartu Ülikooliga koosloome metoodika arendamisel.
Kui algselt oli meie fookuses disainmõtlemine ja teenusedisain, siis tänaseks oleme jõudnud koosloome kui strateegilise juhtimise ehk siis juhtimisparadigma muutmise tasandile. Kuue aasta jooksul on koosloome sisu arenenud sihtrühmi kaasavatest töötubadest strateegiliseks lähenemisviisiks avaliku sektori juhtimises. Meie missiooniks on saanud avaliku sektori juhtimise avatumaks ja kaasavamaks muutmine.
Meie metoodika ei ole lihtsalt postitite ja tööpõhjade täitmine, vaid teoreetiliselt põhjendatud ja praktikas testitud viis muututse ja innovatsiooni juhtimiseks. Usume, et see on tulevikupraktika, mis võimaldab organisatsioonidel ja nende juhtidel osapooli kaasata, innovatsiooni juhtida ja paremaid tulemusi saavutada.
Meie käsitluses on koosloome eelkõige avatud ja tihtipeale sektorite-ülene innovatsiooniprotsess, oma olemuselt multidistsiplinaarne ja eeldab erinevaid oskuseid alates osapoolte kaasamisest ja koostöö hõlbustamisest ja lõpetades innovatsiooniprotsesside disainimise ja juhtimisega. Koosloome protsessis probleemi osapooled ühiselt defineerivad probleeme ja loovad neile koos lahendusi. Koosloome põhineb võrdsel partnerlusel, kus ideaaliks on konsensuslik otsustamine ja eesmärgiks positiivse muutuse loomine.
Me usume, et koosloome protsessi kaudu on võimalik leida lahendusi väga erinevatele probleemidele. Selle eesmärgi saavutamiseks aitame me teil koosloome protsessi ette valmistada, värvata ja moodustada mitmekesiseid meeskondi ning leppida kokku koosloome protsessi tööriistade ja oodatavate tulemuste osas.
Meie meetod keskendub edasiviivatele aruteludele erinevate osapoolte vahel ja toetub vaatamata eriarvamustele üksmeelele. Aitame luua psühholoogiliselt turvalise keskkonna, mis võimaldab eriarvamuste paljusust.
Meie rikkalik koosloome tööriisakast võimaldab tegeleda väga erinevate probleemidega. Sobiva koosloome tööriista valime välja lähtuvalt osapoolte ressurssidest ja koosloome eesmärgist. Täpselt valitud tööriist soodustab kollektiivset loovust ja innovatsiooni ning tagab eesmärkide tõhusama saavutamise.
SiLabi koosloomejuhid on kogenud fassilitaatorid, kes omavad sügavaid teadmisi ning ulatuslikke kogemusi. Meie koosloomejuhid inspireerivad ja kaasavad erinevate valdkondade spetsialiste, luues toetava keskkonna. Nende laiahaardelised suhtlemis-, rühmadünaamika-, probleemilahendus- ja kaasamis oskused võimaldavad neil kohandada meetodeid vastavalt koosloome protsessi unikaalsetele nõudmistele.
“Sul on kindel tunne, sa oled kõik riskid maandanud, nii kohaliku omavalitsuse kui vabaühenduse riskid ja läbi närinud, mis võivad takistuseks saada. Süsteemne mõtlemine, kuidas midagi ellu viia”
Kodulehe valmimist on toetanud
Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja
Aktiivsete Kodanike Fond.