Kagu-Eesti sotsiaalvaldkonna juhid ja hoolekande spetsialistid otsisid 17. jaanuaril koosloome-töötoas üheskoos uudseid lahendusi ja ühist tulevikuvisiooni Kagu-Eesti sotsiaalhoolekandele aastal 2030. 80 osaleja seas olid ka Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti ja teiste partnerite esindajad.
Põlvamaal Moostes toimunud visioonipäev oli ühtlasi stardipauguks läbi terve 2024. aasta vältava sotsiaalteenuste arenguprogrammile.
Visioonitalgutel osalenud Sotsiaalkindlustusameti peadirektori Maret Maripuu sõnul on Kagu-Eesti arenguprogramm oluline mitte üksnes kolmele maakonnale iseendale, vaid kogu Eestile. „Visioonipäeval käidi välja julgeid mõtteid, kuidas toetada oma kogukonda ja kanda hoolt abivajajate eest,“ ütles ta. „Jälgin huviga, millised ideed sõelale jäävad ning kuidas neid edasi arendatakse. Paar aastat tagasi sarnase programmi Ida-Virumaa kogemus andis väga häid tulemusi, millest on õppida ka teistel Eesti piirkondadel,“ lisas Maripuu.
„Hea uudis on see, et meil on selg juba nii vastu seina, et me peamegi hakkama täiesti teistmoodi mõtlema,“ lausus kogukonna koosloome ja sotsiaalse innovatsiooni ekspert Kadri Kangro, kes jagas oma ettekandes kogemuslugusid loometalgutelt Kagu-Eestist ja kaugemaltki. Kui tihti öeldakse, et vananev elanikkond on väljakutse, siis Kangro sellega nõus ei ole: „Inimesed on alati tahtnud kaua elada.“ Eakate elukogemus ja tarkus on pigem väärtus, mis rikastab kogu kogukonda.
Mõtteviisi muutuse olulisusest rääkis ka lastevanemate koostöös sündinud MTÜ Toetuskeskus Meiela juht Tatiana Panichkina, kes tõi välja, et abi vajav inimene ei pea jääma passiivseks abi saajaks: keskuse erivajadusega noored panustavad mitmel pool vabatahtlikena tegutsedes kogukonna ellu. Kohaliku hoolekande üks käilakujusid Jüri Kõre tõi samuti välja kogukonna ja koostöö olulisuse.
Kagu-Eesti sotsiaalteenuste arenguprogramm jätkub juba 24. jaanuaril esimese koolitusmooduliga. Programmis on kokku 16 koolitusmoodulit, teenusedisaini arendusprogramm, lisaks õppereisid ja mentorluskohtumised.
“Programm on välja töötatud spetsiaalselt Kagu-Eesti omavalitsuste vajadusi ja väljakutseid silmas pidades. Sotsiaalkindlustusamet on koostöös kohalike omavalitsustega kaardistanud nende igaühe individuaalsed vajadused ja Sotsiaalse innovatsiooni laboriga koostöös toimuvad ka enamik programmi tegevustest Kagu-Eesti erinevates piirkondades kohapeal,” sõnab Sotsiaalkindlustusameti kohalike omavalitsuste nõustamistalituse Lõuna piirkonna juht Lilia Raudheiding.
Tutvu kogu programmiga lähemalt SIIN.